Pazartesi, Kasım 16, 2020

La Casa de Papel’in Lizbon’u ve Mizgîn Tahir’den Çav Bella

La Casa de Papel'de müfettiş Raquel Murillo karakterini canlandıran Basklı oyuncu ve şarkıcı Itziar Ituño Martínez, Kürt opera sanatçısı Mizgîn Tahir ve İtalyan şarkıcı ve söz yazarı Erica Boschiero ile birlikte İtalya’nın Mussolini faşizminden kurtuluşunun 75’inci yıl dönümünü İtalyan halk şarkısı “Çav Bella” (Bella Ciao) ile kutladı.
More

  Bunları kaçırma

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  En iyi 30 Netflix dizisi

  Netflix dizileri sayamayacağımız kadar artıyor günden güne. Hangi dizi izlenmeli sorusu çoğu zaman yanıtsız kalıyor, gelişigüzel bir dizide buluyoruz kendimizi ve...

  Ben Geldim Gidiyorum

  Ödüllü kısa filmler dalında Türkiye'de birçok ödüle layık görülen ve birçok festivalde gösterimi yapılan Metin Akdemir'in yönettiği 2011 yapımı Ben Geldim Gidiyorum belgeseli, İstanbul sokaklarında kaybolmaya yüz tutmuş sesleri konu ediniyor.

  Mutlaka izlemeniz gereken en iyi uzay filmleri

  Uzaylıların varlığı uzun zamandır büyük bir tartışma konusu. NASA'ya ait yeni görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle yeniden gündeme gelen "uzaylılar var...

  Başrolleri de figüranları da halktan olan Bahman Ghobadi sineması

  Bahman Ghobadi sineması, Orta Doğu ülkelerinin en özgün yapımları arasında yer alır. İşlediği konular, konularını ele alma şekli, metaforları, yoğun ve...

  Bir kısa film ve 5 dakikada insanlık tarihi: In A Nutshell

  Animatör Fabio Friedli, 3 bin fotoğraf karesi kullanarak hazırladığı In A Nutshell adlı kısa film ile insanlık tarihini 5 dakikaya sığdırmış.

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  Bol ödüllü kısa film: Second to None

  Yönetmen Vincent Gallagher’ın yönettiği “Second to None” (Hiçbiri ikinci değil) adlı stop motion olarak yapılan ödüllü kısa film, birçok uluslar arası ödüle değer görülmüş. Filmde, Frederick Butterfield yaşayan en yaşlı adam olmaya kararlı. Ancak önündeki tek engel, ondan sadece bir dakika daha yaşlı ikiz kardeşi Herman. Frederick’in dünyanın en yaşlı adamı olma hayali ise ölümcül bir yarışma ile sona eriyor.

  İlk tam animasyon filmini titizlikle tasarlayan yönetmen Gallagher, stop-motion filmleri arasında hoş bir karanlık komedi sunuyor izleyiciye. Dikkatle düşünülmüş her ayrıntı hikayeyi zenginleştirmiş ve ikiz karakterler hakkında birçok fikir veriyor. Frederick’in gözünü kör eden tutkusunun gerçekleşmesi uzun yıllar alıyor ve çok kısa sürüyor. Frederick’in takıntısı giderek şiddetli senaryolara yol açıyor ancak Second to None beklenmedik ve son derece tatmin edici bir sonla gülümsetiyor.

  ödüllü kısa filmler izle

  Yönetmene göre filmin ilham kaynağı

  “Hırs teması üzerine bir film yapmayı düşündüğünü söyleyen Yönetmen Vincent Gallagher, 116 yıl yaşayan Jiroemon Kimura‘nın dünyanın en yaşlı adamı olması hakkında bir makale okuduğunu ve böylece senaryonun ilk kez canlandığını belirtiyor. Gallagher, “Böylece tüm yaşamında ikinci sırada yer alan birinin hikayesi oluşmaya başladı” diyor.

  Filmin karanlık ve gülümseten tonu hakkında

  Gallagher, Second to None fikri geliştirirken, filmin 50’lerin ve 60’ların Looney Tunes filmleriyle benzer bir tonda olmasını istediğini belirterek, “Birinin saplantısı nedeniyle kendini riske atma fikrini sevdim. Bu fikri biraz daha ileriye taşımak ve şiddetin karakterler için sonuçları olmasını istedim” diyor.

  Ödüllü kısa filmler Second to None

  Stop motion ve kısa film

  Çocukluğunu eski Harryhausen filmlerini izleyerek geçirdiğin kaydeden ödüllü kısa film yönetmeni, “Tim Burton’ın ilk filmi ‘Vincent’ adlı kısa bir stop motion olduğunu öğrendiğimde stop motion yöntemiyle filmi çekeceğimi anladım” diyor. Gallagher’a göre, stop motion projelerinde tüm harekelerde bir süreç, kuklaların dokunsal doğası, set detaylarına titizlik gösterilmesi ve karakterleri gerçekten canlandırma zanaatıyla ilgili özünde büyülü bir şey var.

  Çocukken aşık olduğu ortamda çalışmanın hayat boyu süren bir rüya olacağını düşündüğünü söyleyen Gallagher, “Ben sadece doğru projeyi bekliyordum ve Second to None’ın stop motiona mükemmel bir şekilde uyduğunu hemen anladım. Bunun yanı sıra, bunu gerçekleştirmek ve sonunda izlemenin çok zor olacağını düşünüyordum” diyor.

  Ödüllü kısa filmler Second to None

  Film ve karakterlerin görünümü

  Birçok ödüllü kısa film Second to None’ın en büyük çekiciliğinden biri de filmin renklerinin sıcak ve dostça bir izlenim yaratması. Ancak konun filmin tonuyla tamamen zıt, oldukça karanlık ve şiddet içermesi.

  Pierre Butler ile karakterlerin tasarımı üzerinde çalıştığını kaydeden Gallagher, “Nihai tasarıma karar vermeden önce birkaç deneme gerçekleştirdik, ancak her zaman sıcak ve samimi tarzı koruduk” diye ekliyor.

  Ödüllü stop motion kısa filmler

  Erkek kardeşlerin tasarımı statülerini yansıtıyor. Herman daha iyi bir hayat yaşamış, evi daha iyi durumda, bahçesi özenle bakılmış ve hayranlarının yolladığı birçok ödülle dolu. Bu fikir, Frederick’in ve yaşantısının bütün tasarımına nüfuz etmiş durumda. Frederick’in garajına yakından bakarsanız, Aya ayak basan ikinci adam olan Buzz Aldrin’in biyografisini görürsünüz. Herman’ın ise duvarında Küçük Bir Adım: Neil Armstrong Hikayesi‘nin bir kopyası var.

  Ödüllü kısa filmler Second to None

  “Stop motion öğrenmek çok zor”

  Yönetmen, “Karşılaştığım en büyük zorluk” dediği stop motion öğrenmek için hiç durmadan çalıştığını belirtiyor. Gallagher şöyle devam ediyor: “İstediğimi başarmak için çok fazla öğrenme ve araştırma yapmam gerekti. Stop motion inanılmaz derecede yavaş işleyen bir süreç ve zaman ve özveri gerektiriyor. Ben ve üç kişiden oluşan çekirdek ekiple birlikte kısa filmi yapmak için 6 ayımız soğuk, karanlık bir stüdyoda geçirdik.”

  Ödüllü stop motion kısa filmler Second to None

  Birçok festivalde ödül almaktan ve gösterimlere katılmaktan mutlu olduğunu kaydeden Gallagher, “Robert De Niro‘nun Frederick’le bir fotoğrafı bile var! Her şey oldukça gerçekçiydi” diyor…

  Genç yönetmenlere tavsiye

  Başarılı stop motion kısa film örneklerinden biri olan Second to None’ın yönetmeni Vincent Gallagher, genç yönetmenlere tavsiyesini ise şu sözlerle özetliyor:

  “Daha önce yapmadığınız bir şeyi denemekten korkmayın. Bir fikriniz varsa ve bu konuda tutkuluysanız, bunu yapmanın bir yolunu bulun. Kendiniz gibi olabildiğince tutkulu ve kendini sizin gibi o fikre adamış insanlarla kuşanın.”

  İzlemeye değer bulduğumuz diğer ödüllü kısa filmlere buradan bakabilirsiniz. Önerdiğiniz ve yayınlamamızı istediğiniz filmleri de yorum olarak yazabilirsiniz.

  Bir Cevap Yazın

  Fırından yeni çıkanlar

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  Adını duyunca şaşıracağınız 10 minik ülke

  Dünyadaki en küçük ülkeler. Dünyada pek çoğu sadece birkaç aileden oluşan en küçük ülkeler listesi, isimleri ve nüfusları.

  Bir çocuğun Barış günlüğü

  Yazar Ergür Altan'ın Aylak Karga'ya yazdığı, bir çocuğun Barış ismini verdiği günlüğü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Merhaba Günlük,

  Ücretsiz dil öğrenmek için 25 yol

  Türkiye’de dil öğrenmek gerçekten çok zor bir iş. Başka ülkelerde her bir birey iki veya üç dil bilirken, Türkiye’den bir birey bütün hayatı boyunca gördüğü İngilizceyi maalesef öğrenemiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri İngilizce nasıl öğrenilir, nasıl öğretilir veya yabancı bir dil nasıl öğrenilmeli gibi soruları yeterince sormayışımız ve bu sorulara cevap aramayışımızda gizli.

  Bunlar da var

  200 yıl öncenin yolculuklarına dair bilinmeyenler

  Bundan 200 yıl önce ise dünya çok başka bir yerdi. Seyahat etmek de bambaşka bir pratikti. 19. yüzyılda yaşayan bir gezgin...

  Uzun yol kaptanının objektifinden 30 günlük deniz yolculuğu

  Bir uzun yol kaptanı için dünya güzelliğinin tadını çıkarmak, mesleğin doğal bir parçası. Kaptan Jeffrey Tsang, işte bu keyfi herkesle paylaşmak için 10...

  İş hayatında cinsiyetçiliğe karşı kadınların duruşu

  Kadınların özellikle sanayi devriminden sonra iş hayatına atıldığı söylenmektedir. Fakat günümüzde dahi elinin hamuruyla erkek işine karışma benzeri söylemler hala kullanılmaktadır.

  Daktilo: İz bırakan bir yazı aracı

  Dünyada ölümsüzlüğün bir aracı olarak yazının tarihi çok eskilere dayansa da, ölümsüzlüğü çoğaltmanın tarihi o kadar eskilere dayanmıyor. Matbaanın ardından hayatımıza...

  Frida Kahlo’nun evinde bir tur

  Mavi Ev yani La Casa Azul, Frida Kahlo’nun doğduğu ve ömrünün büyük kısmını geçirdiği evdi. Meksiko’nun kuzeyinde yer alan ev Frida’nın babası...

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Küçük bir kızın inanç hikayesi: Montannah Kenney

  Henüz üç yaşındayken babasını kaybeden Montannah Kenney, babasının gökyüzünden kendilerini izlediği inancını hiç bir zaman kaybetmemiş. Yedi yaşına geldiğinde ona yakın...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  14 illustrasyonla babalar ve kızları

  Kız çocukları için babalar bir çok anlam ifade eder, onlar kahramandır, yenilmezdir, her şeyin üstündedir. Babalar içinse kız çocukları, bu dünyada...

  Tiyatrocular neden üretmeyi bırakmalı?

  Saat sabah 11. Dışarıda şehir sessiz ve soluk ışıklar pencereye vuruyor. İçeride ise müthiş bir heyecan bedenime yayılıyor. New York işsizlik web...