Pazartesi, Kasım 16, 2020

La Casa de Papel’in Lizbon’u ve Mizgîn Tahir’den Çav Bella

La Casa de Papel'de müfettiş Raquel Murillo karakterini canlandıran Basklı oyuncu ve şarkıcı Itziar Ituño Martínez, Kürt opera sanatçısı Mizgîn Tahir ve İtalyan şarkıcı ve söz yazarı Erica Boschiero ile birlikte İtalya’nın Mussolini faşizminden kurtuluşunun 75’inci yıl dönümünü İtalyan halk şarkısı “Çav Bella” (Bella Ciao) ile kutladı.
More

  Bunları kaçırma

  Sinema dahisi Charlie Chaplin ve bilinmeyen yönleri

  Charlie Chaplin, sessiz sinema ile modern sinema arasında bir geçiş çizgisidir. Charlie Chaplin kimdir gibi sorulardan çok Charlie Chaplin nasıl birisidir...

  Hayatı boyunca ağlamış bir kadın: Muhterem Nur

  Muhterem Nur, Müslüm Gürses ile yaptığı evlilikten hatırlanır, bu Nur'un hayatındaki çok küçük bir bölümdür. Peki Muhterem Nur...

  Yaşar Kemal: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

  Siz ne derseniz deyin, ben bıktım. Nah burama geldi. Neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. Kendimi kandırmaya çalışıyorum. İyi olacak, iyi olacak! Başkalarını da...

  Tomris Uyar ve aşıkları

  Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini...

  Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

  Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen....

  Büyük İskender: Zeus’un oğlu, Mısır tanrısı

  Büyük İskender; gösterişin, zenginliğin ve büyük zaferlerin arkasındaki yarı tanrı – imparator mu yoksa yalnızlığın, hüznün, öfkenin peşinde kendini arayan bir adam mı?

  Dünya tarihinde en önemli izleri bırakmış olan Büyük İskender’i hep başarılarıyla biliyoruz. Büyük İskender‘in karakteri hiç bir zaman ilgi çekmemiştir.

  İsterseniz öncelikle Büyük İskender’in hayatına göz ucuyla bir bakalım.

  II. Philippos

  II. Philippos ile Epeiros (Epir) kralı Neoptolemos’un kızı Olympias’ın oğlu olan İskender, M.Ö. 356 yılında Pella’da dünyaya geldi. Babası katı bir adam olan İskender, annesi ile babasının çekişmeleri arasında kalan bir çocukluk geçirmiştir.

  Büyük İskender çocukluğunda geçirmiş olduğu travmayı gençlik dönemindeki arkadaşları sayesinde biraz hafifletmişti. Bu arkadaşlarından en yakın olanı Hephaistos, hayatı boyunca ona destek olmuştur.

  Olympias

  O sıralar ülkesini küçük bir devletten krallığa dönüştürmüş olan II. Philippos oğlu ve halkının eğitimi için Aristoteles’i Makedonya’ya getirtmişti. Aristo ile Büyük İskender’in ilk karşılaşması burada olmuştu.

  İskender; genç, dinamik, sorgulayan ve meraklı bir öğrenciydi. Aristo ise onun ufkunu geliştirebilecek bir kitaptı. Felsefe, tarih, diğer uygarlık ve medeniyetler hakkında eğitim alarak ilerideki planları kafasında oturtmuştu.

  Aristo

  Annesi ile babasının arasındaki problemlerden bahsetmiştik. İşte tam bu sırada babası II. Philippos’un ikinci eş olarak Atinalı bir kızı alması baba ile oğlu arasındaki ilişkiyi bitirme aşamasına getirmişti. Bu durumdan memnun olmayan İskender zorunluluktan babasının düğününe katıldığı esnada babasıyla olan bağlarının kopacağı an gelmiştir.

  İskender

  Rivayete göre 2. Eşin amcası Attalos’un söylemiş olduğu ”yeğenim Makedonya’ya uygun asil bir eştir ve asil çocuklar doğuracaktır.” cümlesi üzerine İskender bu duruma sinirlenmiş ve Attalos’a saldırmıştır.

  II. Philippos sen gibi Attalos da benim ailemdendir, ondan özür dile diyerek İskender’i zorlamıştır. İskender ben de annemin düğününe seni çağıracağım demiş ve salonu terk edeceği sırada kılıcını çeken babası İskender’in üstüne yürürken şarabın etkisiyle yere düşmüştür. İskender ”Bu adam mı sizi Pers diyarına götürecek olan kral? Bir koltuktan diğerine bile geçemiyor.” demiştir. II. Philippos bunun üzerine oğlunu kuzeye sürgün etmiştir.

  Uzun yıllar sürgünde kalan İskender babasının kendisini affetmesi ile Makedonya’ya geri dönüp düzenlenmekte olan festivale babasının yanında katılmıştı. Babasının festival alanına girmesi ile muhafız alayındaki bir askerin suikasti ile karnından yaralanan II. Philippos yere yığılmıştı. Babasının yardımına koşan İskender, yanındaki arkadaşları ve generallerin desteği ile babası daha ölmeden kral ilan edilmişti, o sırada annesi ile göz göze gelen İskender bunu kimin yaptığını anlamıştı.

  II. Philippos suikasti

  Kimilerine göre suikasti Perslerin yaptırdığı, kimilerine göre Olympias’ın yaptırdığı söylense de kesin olan bir şey varsa o da İskender’in artık kral olduğuydu. İskender 21 yaşındayken Makedonya kralı, annesine göre Zeus’un oğluydu.

  İskender ilk iş olarak, kendisine muhalif olabilecek Attalos ve yeni doğmuş kardeşini idam ettirmişti. İsyan eden bazı Yunan şehir devletlerine ve kuzeydeki yönetimlerin üzerine giderek iktidarını sağlamlaştırdı.

  Babasının oluşturmuş olduğu orduyu daha da güçlendirerek geçilmez birlikler yapmıştı ve gençliğinden beri birlikte eğitim aldığı arkadaşlarını general olarak ordusuna atamıştır. Yeni süvari birlikleri Companion’u oluşturdu. Artık önünde Pers seferi için hiçbir engel yoktu.

  Pers kralı Darius

  Pers kralı Darius, genç kralı hafife alıyordu. Büyük İskender ise babasının katili olarak görünen Perslerden intikam almak için sefere çıktı. Bu günkü Çanakkale’de askerlerini karaya çıkaran İskender, ilk zaferini burada kazandı. Daha sonraki dönemlerde Ankara’ya, ardından, Hatay’a kadar ilerleyen İskender kolay lokma olmayacağını Pers kralına göstermişti.

  Sefer sırasında İskender Çanakkale’de Aşil’in kalkanını almıştır. İzmit’te Gordion Düğümünü kesmiştir. Kehanete göre Gordion Düğümünü çözen kişi, tüm Asya’nın hâkimi olacaktır diye bir rivayet bulunmaktadır. Büyük İskender’in Diyojen ile olan diyaloğu da geçmektedir. İskender kendisinden bir şey isteyip istemediğini sorar. Aldığı cevap tarihe geçer. Diyojen, koskoca ve zengin bir devletin imparatoru Büyük İskender’e sadece “Gölge etmebaşka ihsan istemem” der.

  Artık Pers Kralı Darius büyük bir ordu toplamıştı. İskender ile kozlarını Gaugamela da paylaşacaklardı. Darius’un ordusu İskender’in ordusundan kat kat fazlaydı ama kölelerden oluşan bir orduydu. İskenderin ordusu ise donanımlı, asker eğitimi almış yurttaşlardan oluşuyordu.

  Savaş vakti gelmiş sabah olmuştu. Altın kartal İskender’in ordusunun tepesinde dolaşıyordu. Apaçık Zeus, oğlu için zaferi müjdeliyordu. Savaş başlamış ve İskenderi Büyük yapan olaylar silsilesi devam ediyordu. İskender atı ile Kral Darius’un yanına kadar gelmiş ama muhafızlarından ona ulaşamamıştı. Darius’un ordusu dağılmış geri çekiliyordu. Ama geride sol cephede askerlerinin durumu kötü haldeydi. İskender’in bir karar vermesi gerekiyordu. Ya Darius’un peşinden gidecek bir krallık kazanacaktı ya da geriye dönecek ordusunu yok olmaktan kurtaracaktı. İskender ise ordusu tercih etti.

  Devam eden safhalarda İskender’i asker ve halk seviyordu. Artık ona Zeus’un oğlu demekten çekinmiyorlardı. Aynı şekilde İskender bu durumu yadırgamıyor ve ikramları kabul ediyordu.

  Gaugamela’dan sonra Babil’e giren İskender gerçek bir imparator olmuştu ve aynı zamanda tanrı olmuştu. Mısır’ın fethini sağlayan Büyük İskender Burada Amon-Ra’nın oğlu olarak halka tanıtılmış ve iki kültürde de tanrı statüsüne ulaşmıştı.

  Amon Ra

  Geçen 10 seneden sonra İskender seferlerine devam etmişti. Ama gitgide onu hayata bağlayan hayallerine ulaştıkça yalnızlığı da artmıştı. Bir keresinden yakın arkadaşı Hepaistosa’a ”Her yeri gördük ve birlikte fethettik sanırım fethetmediğimiz bir ölüm kaldı.” diyerek karamsar ruh halini bize yansıtmıştı.

  Etrafındaki arkadaşları genaralleri herkesin zenginleşmesi gösteriş içerisinde yaşamaları İskender’den uzaklaşmaları ruhsal bunalımda olan İskender’i daha da yalnız bir adam haline getirmişti.

  Artık İskender için tek hedef vardı, seferlerine devam edip dünyanın sonunu görmek. Fakat bu hayalini gerçekleştiremeyecekti.

  İskender, çıkmış olduğu son sefer Hindistan seferinde ağır şekilde yaralanmış buna rağmen ordusu zafer kazanmıştı. Bu seferin ardından İskender generalleri ve arkadaşlarının isteği üzerine 10 yıl süren seferi sonlandırıp Babil’e dönüşe geçmiştir.

  Arkadaşı Hepaistos burada kapmış olduğu humma nedeniyle hayatını kaybetmiş. İskender artık kendini içki ile uyuşturup dertlerinden kurtulmayı ummuştur. Tarih İskender’in milattan önce 323 yılında 32 yaşındayken Babil’de zayıf bünye ve yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybettiğini yazar.

  Yakın arkadaşı ve genarali olan Ptlemos İskender hakkında ”onu aslında biz öldürdük, suskunluğumuzla, onu dinlemeyerek ve onu yalnız bırakarak biz öldürdük. O nasıl bir insandı ki onun başaramadığı her şey, başarısızlığı bizim gibilerin başardığı her şeyin önüne geçmişti.” diyerek Mısır daki İskenderiye Kütüphanesine arşivletmişti.

  Tarih gerçekten büyük hayaller peşinde koşanları yazar – VİRGİL

  Evetttt sevgili Ve insan okurları bugünkü yazımızda biraz tarih biyografi biraz da roman tarzı anlatımla bir şeyler anlatmaya çalıştık. Sürçülisan ettiysek affola. Bir sonraki yazımızda buluşmak dileğiyle…

  Bir Cevap Yazın

  Fırından yeni çıkanlar

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  Adını duyunca şaşıracağınız 10 minik ülke

  Dünyadaki en küçük ülkeler. Dünyada pek çoğu sadece birkaç aileden oluşan en küçük ülkeler listesi, isimleri ve nüfusları.

  Bir çocuğun Barış günlüğü

  Yazar Ergür Altan'ın Aylak Karga'ya yazdığı, bir çocuğun Barış ismini verdiği günlüğü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Merhaba Günlük,

  Ücretsiz dil öğrenmek için 25 yol

  Türkiye’de dil öğrenmek gerçekten çok zor bir iş. Başka ülkelerde her bir birey iki veya üç dil bilirken, Türkiye’den bir birey bütün hayatı boyunca gördüğü İngilizceyi maalesef öğrenemiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri İngilizce nasıl öğrenilir, nasıl öğretilir veya yabancı bir dil nasıl öğrenilmeli gibi soruları yeterince sormayışımız ve bu sorulara cevap aramayışımızda gizli.

  Bunlar da var

  200 yıl öncenin yolculuklarına dair bilinmeyenler

  Bundan 200 yıl önce ise dünya çok başka bir yerdi. Seyahat etmek de bambaşka bir pratikti. 19. yüzyılda yaşayan bir gezgin...

  Uzun yol kaptanının objektifinden 30 günlük deniz yolculuğu

  Bir uzun yol kaptanı için dünya güzelliğinin tadını çıkarmak, mesleğin doğal bir parçası. Kaptan Jeffrey Tsang, işte bu keyfi herkesle paylaşmak için 10...

  İş hayatında cinsiyetçiliğe karşı kadınların duruşu

  Kadınların özellikle sanayi devriminden sonra iş hayatına atıldığı söylenmektedir. Fakat günümüzde dahi elinin hamuruyla erkek işine karışma benzeri söylemler hala kullanılmaktadır.

  Daktilo: İz bırakan bir yazı aracı

  Dünyada ölümsüzlüğün bir aracı olarak yazının tarihi çok eskilere dayansa da, ölümsüzlüğü çoğaltmanın tarihi o kadar eskilere dayanmıyor. Matbaanın ardından hayatımıza...

  Frida Kahlo’nun evinde bir tur

  Mavi Ev yani La Casa Azul, Frida Kahlo’nun doğduğu ve ömrünün büyük kısmını geçirdiği evdi. Meksiko’nun kuzeyinde yer alan ev Frida’nın babası...

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Küçük bir kızın inanç hikayesi: Montannah Kenney

  Henüz üç yaşındayken babasını kaybeden Montannah Kenney, babasının gökyüzünden kendilerini izlediği inancını hiç bir zaman kaybetmemiş. Yedi yaşına geldiğinde ona yakın...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  14 illustrasyonla babalar ve kızları

  Kız çocukları için babalar bir çok anlam ifade eder, onlar kahramandır, yenilmezdir, her şeyin üstündedir. Babalar içinse kız çocukları, bu dünyada...

  Tiyatrocular neden üretmeyi bırakmalı?

  Saat sabah 11. Dışarıda şehir sessiz ve soluk ışıklar pencereye vuruyor. İçeride ise müthiş bir heyecan bedenime yayılıyor. New York işsizlik web...