Salı, Kasım 17, 2020

La Casa de Papel’in Lizbon’u ve Mizgîn Tahir’den Çav Bella

La Casa de Papel'de müfettiş Raquel Murillo karakterini canlandıran Basklı oyuncu ve şarkıcı Itziar Ituño Martínez, Kürt opera sanatçısı Mizgîn Tahir ve İtalyan şarkıcı ve söz yazarı Erica Boschiero ile birlikte İtalya’nın Mussolini faşizminden kurtuluşunun 75’inci yıl dönümünü İtalyan halk şarkısı “Çav Bella” (Bella Ciao) ile kutladı.
More

  Bunları kaçırma

  Dimash Kudaibergen: Bardağı çatlatan değil, çeliği eriten bir ses

  Dimash Kudaibergen. Yaşadığımız çağın ve belki de şimdiye kadar yeryüzüne gelen en yetenekli ses. Tabiri caiz ise bardağı çatlatan değil, çeliği eriten bir ses… Ses eğitmenleri ve şan hocalarının hayretler içinde dinlediği bu sesin rakamsal karşılığı 6 Oktav olarak tabir ediliyor.

  Youtube’da son yıllarda en çok izlenen 10 klip

  Video paylaşım platformu Youtube, geçtiğimiz günlerde son on yılda en çok dinlenen 10 klibi paylaştı. Bildiğiniz gibi artık satışı yapılan DVD...

  Edelvays Gençleri: Hitler’e karşı sadece müzikle savaşan gençler

  Nazi Almanya’sında Adolf Hitler’in yürüttüğü propaganda sadece dönemin Almanya’sına değil gelecek için de Nazizmin tohumlarını ekmek istiyordu. Bunun için 14 yaşın altındaki herkesin Alman Gençlik Grubuna katılması bekleniyordu. Çok küçük bir grup ise bu yapıya katılmayı reddetti. Edelweißpiraten (Edelweiss Pirates) yani Edelvays Korsanları.

  Hitler yönetime geldikten sonra, partinin asıl hedefinin gençlik olduğunu, ortaya çıkardıkları fikirlerin gelecekte de yaşaması için bu konuya oldukça eğilmiştir. Öyleki Ocak 1933’te Hitler Gençliği’nin sadece 50.000 üyesi varken, yıl sonunda bu rakam 2 milyonu geçer. Dönemin Almanya’sında yaşayana gençlerin yüzde doksanı, gerçekten inanıp bağlandılar mı yoksa korkarak mı bu harekete üye oldu tam olarak bilinmemektedir.

  Edelvays Gençleri ise buradan sonra meydana çıkmış ve büyük ses getirmiştir. Otuzlu yılların sonunda ortaya çıkan ve gitgide büyüyen bu gençlik grubu, devlete ve devlet tarafından onaylanmış gruplara kültürel ve politik olarak isyan ediyorlardı. Amerikan müziği dinliyor, saçlarını uzatıyorlardı. Nasıl giyineceklerine, ne düşüneceklerine, nereye gideceklerine karışılmasını istemiyorlardı. Babaları savaştan dönmüş, ebeveynleri komünist faaliyetler sebebiyle öldürülmüş gençler artık direnmeye başlamıştı. Bu arada onlar için yazılan bir şarkıda açık kalsın.

  14 yaş altındaki tüm kız ve erkeklerin Alman Gençlik Grubu’na katılmaları bekleniyordu. Burada gençlere korkusuz, acımasız olmaları telkin ediliyordu. Aralarından başarılı olanlar Hitler ordusuna dahil ediliyordu. Örgüte ilgisizlik ise kabul edilemez bir durumdu. Eğer katılmaya itiraz eden olursa, Gestapo ailelerini, çocuklarını yetimhaneye götürmekle tehdit ediyordu.

  İnsanlık tarihinde dünyanın her zamanı, her yerinde olduğu gibi baskı hep direnişin doğuran şey olmuştur. Hitler döneminin baskısı da bir çok genci önce bir şeyleri düşünmeye sonra da kollektif bir şekilde karşı çıkmaya itmiştir.

  Dönemin her Alman genci bu baskıya hemen boyun eğmedi, kültürel ve politik olarak karşı durdu. Edelweißpiraten (Edelweiss Pirates) ya da faşist yönetim deyimi ile Edelvays Korsanları.

  Kıpır kıpır giysiler giyen ergenlerden oluşan, Jazz dinleyen, tren istasyonlarına Anti-Nazi graffitileri yapan bir gruptu. Hitler dönemi Alman gençliğinden beklenecek şeyler değildi bunlar.

  Edelvays çiçeğinden geliyordu isimleri. Hitler Gençliği ile alay ettiler, onların marşlarını Jazz müzikle yeniden yorumladılar. Tek tipleştirilen Nazi gençliği karşısında giyim ve yaşam tarzları ile tam bir karşı duruş sergilediler.

  İzinsiz sınırdışı yolculuklar kesinlikle yasak olmasına rağmen, bu gençler dağlık ve kırlık bölgelerde kamplar organize ettiler ve buralarda jazz dinleyip, dans edip, karşı cinsle özgürce birlikte olup kendilerine dayatılan tüm kuralları çiğnediler.

  Mevcut gençlere kötü örnek olduklar için elbette SS subayları tarafından her an takip altındaydılar. Yakalanan gençler tartaklanıyor, saçları kazınıyor, toplanma alanlarına baskınlar düzenleniyordu.

  İlerleyen zamanlarda Edelweiss Pirates’in isyan, The Traveling Dudes’un macera, The Swing Kids’in dans etme isteği onları biraraya getirdi. Çünkü hepsinin amacı ortaktı. Onlar Hitler’in hipnotize olmuş gençliğine dahil olmak istemiyorlardı, istedikleri gençliklerini özgürce yaşamaktı sadece.

  Sayıları arttıkça cesaretlenen bu gençler zamanla,  duvarlara “Kahrolsun Hitler”, “Cinayet İçin Madalyalar” gibi sloganlar yazmaya, Nazi araçlarını sabote etmeye, pencerelerden Nazi askerlerine tuğla atmaya başladılar hatta Köln’deki Gestapo merkezini havaya uçurmayı bile planladılar.

  1943 Temmuz’a ait bir Nazi Partisi raporu, Edelvays Korsanları hakkında şöyle yazıyordu: “Yaşları 12 ile 17 arasında değişen bu gençler, gece geç vakitte müzik enstrumanları ve genç kadınlarla etrafta dolaşıyorlar. Bu ayak takımı, Hitler Gençliği’nin dışında büyük bir bölümü oluşturduğundan ve organizasyona karşı düşmanca bir tavır takındıklarından, diğer gençler için tehlike teşkil ediyorlar.”

  SS subayı Heinrich Himmler Jazz müziği dinleyen herkesin yakalanması ve dövülmesi emrini verdi askerlerine. Ancak zamanla daha korkutucu ve yeni gençlerin bu gruplara katılmasını engelleyecek bir cezaya karar verdi. 1944 Ekim ayında yakalanan içlerinde 7 korsanın olduğu 13 genç, Cologne’un orta yerinde, herkesin önünde yargılanmadan asılarak idam edildi, diğer yakalananlar da çalışma kamplarına gönderildi.

  II. Dünya savaşı bittikten sonra da hiç bir şey istedikleri gibi olmadı, şimdi de ülkeleri Sovyet işgali altındaydı ve Nazilere anlatmayı başaramadıkları isteklerini Sovyetlere de anlatma şansları yoktu.

  Almanya’da uzun bir süre bu gençler, direnişçi, isyancı olarak kabul edildi. 2005 yılından sonra gruptan geriye kalan 5 Edelvays Korsanları üyesi devlet tarafından şereflendirildi.

  Bir Cevap Yazın

  Fırından yeni çıkanlar

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  Adını duyunca şaşıracağınız 10 minik ülke

  Dünyadaki en küçük ülkeler. Dünyada pek çoğu sadece birkaç aileden oluşan en küçük ülkeler listesi, isimleri ve nüfusları.

  Bir çocuğun Barış günlüğü

  Yazar Ergür Altan'ın Aylak Karga'ya yazdığı, bir çocuğun Barış ismini verdiği günlüğü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Merhaba Günlük,

  Ücretsiz dil öğrenmek için 25 yol

  Türkiye’de dil öğrenmek gerçekten çok zor bir iş. Başka ülkelerde her bir birey iki veya üç dil bilirken, Türkiye’den bir birey bütün hayatı boyunca gördüğü İngilizceyi maalesef öğrenemiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri İngilizce nasıl öğrenilir, nasıl öğretilir veya yabancı bir dil nasıl öğrenilmeli gibi soruları yeterince sormayışımız ve bu sorulara cevap aramayışımızda gizli.

  Bunlar da var

  200 yıl öncenin yolculuklarına dair bilinmeyenler

  Bundan 200 yıl önce ise dünya çok başka bir yerdi. Seyahat etmek de bambaşka bir pratikti. 19. yüzyılda yaşayan bir gezgin...

  Uzun yol kaptanının objektifinden 30 günlük deniz yolculuğu

  Bir uzun yol kaptanı için dünya güzelliğinin tadını çıkarmak, mesleğin doğal bir parçası. Kaptan Jeffrey Tsang, işte bu keyfi herkesle paylaşmak için 10...

  İş hayatında cinsiyetçiliğe karşı kadınların duruşu

  Kadınların özellikle sanayi devriminden sonra iş hayatına atıldığı söylenmektedir. Fakat günümüzde dahi elinin hamuruyla erkek işine karışma benzeri söylemler hala kullanılmaktadır.

  Daktilo: İz bırakan bir yazı aracı

  Dünyada ölümsüzlüğün bir aracı olarak yazının tarihi çok eskilere dayansa da, ölümsüzlüğü çoğaltmanın tarihi o kadar eskilere dayanmıyor. Matbaanın ardından hayatımıza...

  Frida Kahlo’nun evinde bir tur

  Mavi Ev yani La Casa Azul, Frida Kahlo’nun doğduğu ve ömrünün büyük kısmını geçirdiği evdi. Meksiko’nun kuzeyinde yer alan ev Frida’nın babası...

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Küçük bir kızın inanç hikayesi: Montannah Kenney

  Henüz üç yaşındayken babasını kaybeden Montannah Kenney, babasının gökyüzünden kendilerini izlediği inancını hiç bir zaman kaybetmemiş. Yedi yaşına geldiğinde ona yakın...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  14 illustrasyonla babalar ve kızları

  Kız çocukları için babalar bir çok anlam ifade eder, onlar kahramandır, yenilmezdir, her şeyin üstündedir. Babalar içinse kız çocukları, bu dünyada...

  Tiyatrocular neden üretmeyi bırakmalı?

  Saat sabah 11. Dışarıda şehir sessiz ve soluk ışıklar pencereye vuruyor. İçeride ise müthiş bir heyecan bedenime yayılıyor. New York işsizlik web...