Pazartesi, Kasım 16, 2020

La Casa de Papel’in Lizbon’u ve Mizgîn Tahir’den Çav Bella

La Casa de Papel'de müfettiş Raquel Murillo karakterini canlandıran Basklı oyuncu ve şarkıcı Itziar Ituño Martínez, Kürt opera sanatçısı Mizgîn Tahir ve İtalyan şarkıcı ve söz yazarı Erica Boschiero ile birlikte İtalya’nın Mussolini faşizminden kurtuluşunun 75’inci yıl dönümünü İtalyan halk şarkısı “Çav Bella” (Bella Ciao) ile kutladı.
More

  Bunları kaçırma

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  Ben Geldim Gidiyorum

  Ödüllü kısa filmler dalında Türkiye'de birçok ödüle layık görülen ve birçok festivalde gösterimi yapılan Metin Akdemir'in yönettiği 2011 yapımı Ben Geldim Gidiyorum belgeseli, İstanbul sokaklarında kaybolmaya yüz tutmuş sesleri konu ediniyor.

  Bol ödüllü kısa film: Second to None

  Yönetmen Vincent Gallagher’ın yönettiği “Second to None” adlı stop motion tarzı ödüllü kısa film, sinema severleri mest ediyor.

  Mutlaka izlemeniz gereken en iyi uzay filmleri

  Uzaylıların varlığı uzun zamandır büyük bir tartışma konusu. NASA'ya ait yeni görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle yeniden gündeme gelen "uzaylılar var...

  Başrolleri de figüranları da halktan olan Bahman Ghobadi sineması

  Bahman Ghobadi sineması, Orta Doğu ülkelerinin en özgün yapımları arasında yer alır. İşlediği konular, konularını ele alma şekli, metaforları, yoğun ve...

  Bir kısa film ve 5 dakikada insanlık tarihi: In A Nutshell

  Animatör Fabio Friedli, 3 bin fotoğraf karesi kullanarak hazırladığı In A Nutshell adlı kısa film ile insanlık tarihini 5 dakikaya sığdırmış.

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  En iyi 30 Netflix dizisi

  Netflix dizileri sayamayacağımız kadar artıyor günden güne. Hangi dizi izlenmeli sorusu çoğu zaman yanıtsız kalıyor, gelişigüzel bir dizide buluyoruz kendimizi ve sonunu getirmeden bırakıyoruz.

  En iyi Netflix dizileri adı altında bir başlık oluşturup sizleri bu dertten kurtarmak istiyoruz. Buradaki en iyi dizi kavramının ölçüsü biz değiliz onu da belirtelim öncelikle.

  Bu en iyi Netflix dizileri fikri Rotten Tomatoes isimli bir içerik platformunda dizilerin aldığı eleştirilere göre sıralanmış. Tabi sizin bizim gibi insanların yaptığı eleştiriler değil. Eleştirmenlerin yazdıkları ve puanlamasına göre hazırlanmış epey uzun bir liste. O listenin adresini yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Bu listeden en iyi 30 diziyi seçtik.

  MASTER OF NONE (2015)

  Master of None

  Bol ödüllü dizinin merkezinde Aziz Ansari’nin canlandırdığı Dev Shah bulunuyor. Dev, oyunculuk kariyerine yaptığı hızlı girişle birlikte bir anda renkli bir dünyanın ortasına düşer. Farklı insanlarla tanışan Dev, yeni arkadaş grubuyla hiç alışık olmadığı bir maceraya atılmak zorunda kalır.
  Dizi Eleştirmenlerden yüzde 100 seyircilerden ise yüzde 90 puan almıştır.

  BIG MOUTH (2017)

  Big Mouth

  Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin ve Jennifer Flackett tarafından oluşturulan, Kroll ve Goldberg’in banliyö New York’taki yetiştiriciliğine sahip gençlerin Kroll’un kurgusal gençliğini dile getirdiği Amerikan animasyonlu bir sitcom.

  Dizi eleştirmenlerden yüzde 100, seyircilerden yüzde 77 puan almıştır.

  Feel Good (2020)

  Feel Good 2020

  Feel Good, bağımlılıklarından kurtulup hayatına yeni bir yön vermeye çalışan bir komedyenin yaşamına odaklanıyor. Hayatının kontrolünü geri almaya karar veren stand-up komedyeni olan Mae Martin, bu uğurda çabalayarak bağımlılıklarından kurtulur.

  Dizinin eleştirmen puanı yüzde 100, seyirci puanı yüzde 94.

  UGLY DELICIOUS (2018)

  UGLY DELICIOUS (2018)

  Ugly Delicious, Netflix’te seyahat, yemek pişirme ve tarihi birleştiren kurgusal olmayan orijinal bir belgesel/dizidir. Her bölüm bir yemeği veya konsepti vurgular ve farklı bölgelerde nasıl yapıldığını ve nasıl geliştiğini inceler. İlk sezon, 23 Şubat 2018’de ev sahibi David Chang ile başladı.

  Eleştirmenlerden yüzde 100, seyircilerden yüzde 54 puan aldı.

  GIRI/HAJI (2019)

  GIRI/HAJI (2019)

  Giri/Haji, organize suç çetesi üyesi olan ve cinayetle suçlanan kayıp kardeşini bulmak için zorlu bir mücadeleye girişen bir dedektifin hikayesini konu ediyor. Dedektif, yıllardır görüşmediği kardeşini aramak için Londra’ya doğru yola koyulur. Bu yolculuk dedektifin, kariyerini, ailesi ve onurunu büyük bir riske atar.

  8 bölümlük dizinin eleştirmen puanı yüzde 100, seyirci puanı yüzde 92.

  DIRTY MONEY (2018)

  DIRTY MONEY (2018)

  Oscarlı yönetmen Alex Gibney imzalı dizi maaş günü kredilerilerinden emisyon testinde yapılan hilelere kadar kurumsal açgözlülük ve yozlaşmanın yol açtığı küstahça eylemleri açığa çıkarıyor. İki sezondan oluşan dizinin eleştirmen puanı yüzde 100, seyirci puanı yüzde 92.

  THE CONFESSION KILLER (2019)

  THE CONFESSION KILLER (2019)

  The Confession Killer, cinayetten yargılanan Henry Lee Lucas adındaki bir adamın hayatına odaklanıyor. 80’li yılların başında Henry Lee Lucas, yüzlerce ailenin yas tutmasına neden olan faili meçhul cinayetleri işlediğini itiraf eder. Belgeselde/dizide, Henry Lee Lucas’ın itiraflarının ardında yatan gerçekler araştırılıyor.

  5 bölümden oluşan mini dizinin eleştirmen puanı yüzde 100, seyirci puanı yüzde 93.

  MIDDLEDITCH & SCHWARTS (2020)

  MIDDLEDITCH & SCHWARTS (2020)

  Doğaçlama stand-up komedilerinden oluşan bu dizide komedi ikilisi Thomas Middleditch ve Ben Schwartz, küçük fikirleri son derece komik hikayelere dönüştürüyor. Üç bölümlük tek sezondan oluşan dizinin eleştirmen puanı yüzde 100, seyirci puanı yüzde 99.

  CRAZYHEAD (2016)

  CRAZYHEAD (2016)

  Dizi, iblisleri avlayan ve şeytan kovma işi yapan Amy (Cara Theobold) ve Raquel (Susan Wokoma) isimli iki çılgın arkadaşın dostluklarını, aşklarını ve sürükleyici hikayelerini konu edinmektedir.

  6 bölümden oluşan tek sezonluk dizinin eleştirmen puanı yüzde 100, seyirci puanı yüzde 87.

  ONE DAY AT A TIME (2017)

  ONE DAY AT A TIME (2017)

  One Day at a Time bir dönem orduda çalışan bir annenin; vizyonu geniş bir genç kızı, ortanca oğlu ve Küba kökenli annesiyle yaşamaya çalışmasını konu alıyor.

  Üç sezonuyla yayında olan dizinin eleştirmen puanı yüzde 99, seyirci puanı yüzde 95.

  ALIAS GRACE (2017)

  ALIAS GRACE (2017)

  Margaret Atwood’un 1800’lü yıllarda Kanada’da gerçekten işlenmiş olan bir cinayeti konu alan romanından uyarlanan dizide; Grace Marks, İrlanda’dan Kanada’ya göç eden bir hizmetçidir. Çalıştığı evin sahibini ve kahyasını öldürmek suçundan hüküm giymiştir.

  Mini dizi 6 bölümden oluşuyor. Eleştirmen puanı yüzde 99, seyirci puanı yüzde 88.

  AMERICAN VANDAL (2017)

  AMERICAN VANDAL (2017)

  Peter ve Sam, ilk belgesellerinin başarısının ardından yeni bir vaka arar ve Washington’daki bir lisede yaşanan mide bulandırıcı bir gizemi araştırmaya karar verir. İki sezonuyla yayında olan dizinin eleştirmen puanı yüzde 98, seyirci puanı yüzde 91.

  UNBELIEVABLE (2019)

  UNBELIEVABLE (2019)

  Genç bir kadının tecavüze uğradığına dair yalan söylemekle suçlanmasından yıllar sonra iki kadın dedektif benzer saldırıları araştırır. Gerçek olaylardan esinlenen mini dizi 6 bölümüyle yayında. Eleştirmen puanı yüzde 98, seyirci puanı yüzde 94.

  WILD WILD COUNTRY (2018)

  WILD WILD COUNTRY (2018)

  Bhagwan’ın renkli müritlerinden rahatsız olan birbirine bağlı yerel halk, komüne karşı yasal mücadeleye girişir. Ama Sheela buna kurnaz bir planla karşılık verir. 6 bölümlük dizinin eleştirmen puanı yüzde 98, seyirci puanı yüzde 88.

  TUCA & BERTIE (2019)

  TUCA & BERTIE (2019)

  Sıkı dost olan özgür ruhlu tukan Tuca ve kendinden şüphe eden ardıç kuşu Bertie, hayatın inişli çıkışlı yollarında birbirlerine rehberlik ediyor. 6 bölümden oluşan dizinin eleştirmen puanı yüzde 98, seyirci puanı yüzde 66.

  LOVESICK (2015)

  LOVESICK (2015)

  Dylan gerçek aşkı yakalamaya çalışırken cinsel yolla bulaşan klamidyaya yakalandığını öğrenir. Şimdi eskiden ilişki yaşadığı herkese tek tek ulaşıp bu haberi vermelidir. Üç sezondan oluşan dizinin eleştirmen puanı yüzde 98, seyirci puanı yüzde 92.

  NAILED IT! (2018)

  NAILED IT! (2018)

  Kötü yemekleriyle ünlü sıradan aşçılar 10 bin dolar ödül için yenebilir sanat eserlerini yeniden yaratıyor. 4 sezonluk dizinin eleştirmen puanı yüzde 98, seyirci puanı yüzde 70.

  MINDHUNTER (2017)

  MINDHUNTER (2017)

  1970’lerde geçen dizide iki FBI ajanı seri katillerle görüşmeler yapmakla görevlendirilir. İki sezondan oluşan dizinin eleştirmen puanı yüzde 97, seyirci puanı yüzde 95.

  RUSSIAN DOLL (2019)

  RUSSIAN DOLL (2019)

  36. doğum gününde Nadia’yı zamansız bir son beklemektedir. Sonra aniden kendini yeniden arkadaşlarının onun için düzenlediği partide bulur. 8 bölümlük dizi eleştirmenlerden yüzde 97, seyircilerden yüzde 87 puan aldı.

  SHE-RA AND THE PRINCESSES OF POWER (2018)

  SHE-RA AND THE PRINCESSES OF POWER (2018)

  Asker Adora, bulduğu sihirli kılıç sayesinde efsanevi kahraman She-Ra kimliğine bürünür. O, Ayaklanma’ya katılırken en yakın arkadaşı kötü Horde’la kalır. 5. sezonuyla yayında olan çizgi dizinin eleştirmen puanı yüzde 97, seyirci puanı yüzde 86.

  LADY DYNAMITE (2016)

  LADY DYNAMITE (2016)

  Lady Dynamite’in zaman zaman gerçek üstü bir hal alan hikayesi, komedyen Maria Bamford’un kendi hayat hikayesinden uyarlanarak, bir kadının kendini bulup yeniden kaybettiği bir ruh durumunu özetliyor.

  Eleştirmen puanı yüzde 97.

  FIVE CAME BACK (2017)

  FIVE CAME BACK (2017)

  En iyi yönetmen oscarı sahibi olmak gibi en üst seviyede bulunan / veya daha sonra yıldızlaşacak 5 yönetmenin savaşı çekmek için orduya yazılmasını anlatır. Eleştirmen puanı yüzde 97.

  ELITE (2018)

  ELITE (2018)

  Elite, ülkenin en seçkin okuluna gitmeye hak kazanan işçi sınıfından üç gencin hikayesini konu ediyor. Las Encinas, İspanya’nın en seçkin okullarından biridir. Ülkede yaşanan bir deprem pek çok okulun yıkılmasına neden olur. Eleştirmen puanı yüzde 97.

  THE KEEPERS (2017)

  THE KEEPERS (2017)

  Baltimore’lu bir rahibenin çözülmemiş cinayetini, bu cinayetin ardında yatan korkunç sırları ve ölümünün ardından yaklaşık elli yıl geçmesine rağmen dinmeyen bir acıyı konu alan, yedi bölümlük sürükleyici bir belgesel dizi. Eleştirmen puanı yüzde 97.

  A SERIES OF UNFORTUNATE EVENTS (2017)

  A SERIES OF UNFORTUNATE EVENTS (2017)

  3 sezon 17 bölümlük bir yapımdır. 13 kitaptan oluşan bir seriden filme de uyarlanan A Series of Unfortunate Events, ülkemizde Talihsiz Serüvenler Dizisi olarak da biliniyor. Kendini Lemony Snicket olarak tanıtan yazarın, okuyucuyu her kitapta okumaktan vazgeçirmeye çalışmasıyla merak uyandıran seri, üç küçük kardeşin macera dolu yolculuklarına bizi de ortak ediyor. Eleştirmen puanı yüzde 96.

  WHEN THEY SEE US (2019)

  WHEN THEY SEE US (2019)

  İşlemedikleri bir suç yüzünden hapse giren beş gencin hikayesini konu ediyor. Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise, Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan beş gençtir. Eleştirmen puanı yüzde 96.

  I THINK YOU SHOULD LEAVE WITH TIM ROBINSON (2019)

  I THINK YOU SHOULD LEAVE WITH TIM ROBINSON (2019)

  Absürd bir komedi dizisidir. Eleştirmen puanı yüzde 96.

  CHEER (2020)

  CHEER (2020)

  Cheer, müsabakalara hazırlanan bir amigo takımına odaklanıyor. Navarro Yüksekokulunun hırsllı amigo takımı, zorlu bir yarışla karşı karşıyadır. Birçok yarışı kazanan ve herkesi yeneceği düşünülen takıım, bu sefer ulusal yarışmayı kazanmak için kolları sıvar. Ülkenin en iyi amigo takımı olmak için çalışan sporcular, bu süreçte türlü zorluklarla karşı karşıya kalır. Eleştirmen puanı yüzde 96.

  SPECIAL (2019)

  SPECIAL (2019)

  Special, serebral palsi hastası olan bir gencin, istediği hayatı yaşamak için verdiği çabayı konu ediyor. Ryan, serebral palsi hastası olan genç bir adamdır. Ryan, hastalığından dolayı istediği hayatı yaşayamamaktan muzdariptir. Artık bu duruma bir son vermek isteyen Ryan, hayallerinin peşinden gitmeye karar verir. Eleştirmen puanı yüzde 96.

  KINGDOM (2019)

  KINGDOM (2019)

  Kingdom, hanedanlığı etkisi altına alan salgından kurtarmaya çalışan bir prensin kötülüğe karşı açtığı savaş konu ediliyor. Güney Kore’de hüküm süren bir krallık, yozlaşma ve açlık karşısında diz çökmek zorunda kalır. Krallığın başına gelen felaketler yalnızca bununla da sınırlı değildir. Bulaştığı insanı canavara dönüştüren bir salgın hızla yayılmaktadır. Ölen kral ve diğer insanlar salgının etkisi ile canavar olarak dirilir. Haksız yere ihanetle suçlanan veliaht prens, babasının başına gelenleri öğrenmek hanedanlığa doğru yola koyulur. Prens, halkını kurtarıp salgının tüm ülkeye yayılmasını engellemek için karşısında bulunan yeni türdeki düşmanlarla mücadele etmek zorundadır. Eleştirmen puanı yüzde 96.

  Listenin tamamı için şuradan.

   Kaynaklar: Vikipedi, Beyazperde, Independet Türkçe, Sinemalar.

  Bir Cevap Yazın

  Fırından yeni çıkanlar

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  Adını duyunca şaşıracağınız 10 minik ülke

  Dünyadaki en küçük ülkeler. Dünyada pek çoğu sadece birkaç aileden oluşan en küçük ülkeler listesi, isimleri ve nüfusları.

  Bir çocuğun Barış günlüğü

  Yazar Ergür Altan'ın Aylak Karga'ya yazdığı, bir çocuğun Barış ismini verdiği günlüğü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Merhaba Günlük,

  Ücretsiz dil öğrenmek için 25 yol

  Türkiye’de dil öğrenmek gerçekten çok zor bir iş. Başka ülkelerde her bir birey iki veya üç dil bilirken, Türkiye’den bir birey bütün hayatı boyunca gördüğü İngilizceyi maalesef öğrenemiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri İngilizce nasıl öğrenilir, nasıl öğretilir veya yabancı bir dil nasıl öğrenilmeli gibi soruları yeterince sormayışımız ve bu sorulara cevap aramayışımızda gizli.

  Bunlar da var

  200 yıl öncenin yolculuklarına dair bilinmeyenler

  Bundan 200 yıl önce ise dünya çok başka bir yerdi. Seyahat etmek de bambaşka bir pratikti. 19. yüzyılda yaşayan bir gezgin...

  Uzun yol kaptanının objektifinden 30 günlük deniz yolculuğu

  Bir uzun yol kaptanı için dünya güzelliğinin tadını çıkarmak, mesleğin doğal bir parçası. Kaptan Jeffrey Tsang, işte bu keyfi herkesle paylaşmak için 10...

  İş hayatında cinsiyetçiliğe karşı kadınların duruşu

  Kadınların özellikle sanayi devriminden sonra iş hayatına atıldığı söylenmektedir. Fakat günümüzde dahi elinin hamuruyla erkek işine karışma benzeri söylemler hala kullanılmaktadır.

  Daktilo: İz bırakan bir yazı aracı

  Dünyada ölümsüzlüğün bir aracı olarak yazının tarihi çok eskilere dayansa da, ölümsüzlüğü çoğaltmanın tarihi o kadar eskilere dayanmıyor. Matbaanın ardından hayatımıza...

  Frida Kahlo’nun evinde bir tur

  Mavi Ev yani La Casa Azul, Frida Kahlo’nun doğduğu ve ömrünün büyük kısmını geçirdiği evdi. Meksiko’nun kuzeyinde yer alan ev Frida’nın babası...

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Küçük bir kızın inanç hikayesi: Montannah Kenney

  Henüz üç yaşındayken babasını kaybeden Montannah Kenney, babasının gökyüzünden kendilerini izlediği inancını hiç bir zaman kaybetmemiş. Yedi yaşına geldiğinde ona yakın...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  14 illustrasyonla babalar ve kızları

  Kız çocukları için babalar bir çok anlam ifade eder, onlar kahramandır, yenilmezdir, her şeyin üstündedir. Babalar içinse kız çocukları, bu dünyada...

  Tiyatrocular neden üretmeyi bırakmalı?

  Saat sabah 11. Dışarıda şehir sessiz ve soluk ışıklar pencereye vuruyor. İçeride ise müthiş bir heyecan bedenime yayılıyor. New York işsizlik web...