Pazartesi, Kasım 16, 2020

La Casa de Papel’in Lizbon’u ve Mizgîn Tahir’den Çav Bella

La Casa de Papel'de müfettiş Raquel Murillo karakterini canlandıran Basklı oyuncu ve şarkıcı Itziar Ituño Martínez, Kürt opera sanatçısı Mizgîn Tahir ve İtalyan şarkıcı ve söz yazarı Erica Boschiero ile birlikte İtalya’nın Mussolini faşizminden kurtuluşunun 75’inci yıl dönümünü İtalyan halk şarkısı “Çav Bella” (Bella Ciao) ile kutladı.
More

  Bunları kaçırma

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  En iyi 30 Netflix dizisi

  Netflix dizileri sayamayacağımız kadar artıyor günden güne. Hangi dizi izlenmeli sorusu çoğu zaman yanıtsız kalıyor, gelişigüzel bir dizide buluyoruz kendimizi ve...

  Ben Geldim Gidiyorum

  Ödüllü kısa filmler dalında Türkiye'de birçok ödüle layık görülen ve birçok festivalde gösterimi yapılan Metin Akdemir'in yönettiği 2011 yapımı Ben Geldim Gidiyorum belgeseli, İstanbul sokaklarında kaybolmaya yüz tutmuş sesleri konu ediniyor.

  Bol ödüllü kısa film: Second to None

  Yönetmen Vincent Gallagher’ın yönettiği “Second to None” adlı stop motion tarzı ödüllü kısa film, sinema severleri mest ediyor.

  Başrolleri de figüranları da halktan olan Bahman Ghobadi sineması

  Bahman Ghobadi sineması, Orta Doğu ülkelerinin en özgün yapımları arasında yer alır. İşlediği konular, konularını ele alma şekli, metaforları, yoğun ve...

  Bir kısa film ve 5 dakikada insanlık tarihi: In A Nutshell

  Animatör Fabio Friedli, 3 bin fotoğraf karesi kullanarak hazırladığı In A Nutshell adlı kısa film ile insanlık tarihini 5 dakikaya sığdırmış.

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  Mutlaka izlemeniz gereken en iyi uzay filmleri

  Uzaylıların varlığı uzun zamandır büyük bir tartışma konusu. NASA’ya ait yeni görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle yeniden gündeme gelen “uzaylılar var mı yok mu” konusunu bir uzay filmleri listesiyle irdelemek istedik.

  Uzaylı filmleri, uzay konulu filmler, en iyi uzay filmleri uzun zamandır en çok arananlar listesinde. Fakat bu gün NASA’ya ait birkaç videonun sosyal medyaya düşmesiyle uzaylıların varlığı tekrar sorgulanmaya başlandı. Söz konusu görüntüler büyük tartışmalara yol açtı.

  NASA yöneticisi olan Thomas Zurbuchen’a göre uzaylıların var olma ihtimali sandığımızdan çok daha yüksek. Uzmana göre bu koca evrende insanlığın yalnız yaşıyor olma ihtimali oldukça düşük. Boston Üniversitesi’nde katıldığı bir söyleşide konuşma yapan Zurbuchen, Dünya dışında bir galakside daha gelişmiş bir canlı formunun olabileceğine dikkat çekiyor.

  Kesin bir bilgi hala yok, Pentagon görüntülerin eski olduğunu ve daha önce yayınlandığını belirtti.

  Biz yine de uzay konulu film listemize geçelim.

  1. Alien

  IMDb puanı:8,4/10

  Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı “Anne” (Mother) yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata (Ripley, Parker, Ash, Dallas, Lambert, Brett ve Kane) orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iner. Kane (John Hurt) garip yumurtalar keşfeder. İncelediği yumurtadan akrebimsi bir yaratık fırlar, Kane’in kaskını asitle yakar ve suratına yapışır. Lambert ve Dallas Kane’i geri getirirler ve Ripley’in karantina kurallarına uymak istediği için karşı çıkmasına rağmen Ash onları gemiye alır ve korkunç olay zinciri tetiklenmiş olur. Alien, birçok sinema otoritesi tarafından en iyi uzay filmleri arasında gösteriliyor.

  2. Stars Wars serisi

  IMDb puanı:8,7

  Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi’ye katılıp “jedi” olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve “Ölüm Yıldızı” denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)’nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)’ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker’la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi’yi buluyorlar. “Ölüm Yıldızı”nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia’yla birlikte imparatora savaş açıyorlar. Star Wars, uzay filmleri arasında tartışmasız en iyiler arasında…

  3. Yenilmezler

  IMDb puanı:8/10

  Dr.Selvig SHIELD binasında Nick Fury izninde Tesseract üzerinde deneyler yapmaktadır. Tesseract gezegenler arası bir kapı açar ve kapıdan Loki girer. SHIELD ajanlarına saldırır. Tesseractı asasına koyar. Asasıyla Dr.Selvig ve Hawkeye’ı etkisi altına alır. Tesseract tüm SHIELD binasını yıkacak bir patlama yaratır. Fury, Ajan Coulson ve Maria Hill güçlükle kaçarlar. Black Widow, Bruce Banner ile görüşerek dünyadaki tehditten bahseder ve Tesseract’i bulmakta kendilerine yardım etmesini ister. Fury, Kaptan Amerika ile görüşür, Ajan Coulson Demir Adam ile. Loki bu arada uzaylı bir ırkla tesseractı verme sözü karşılığında dünyaya saldırmaları için anlaşır. Loki Almanya da bir insan grubuna saldırır ve onların kralı olduğun söyler ve önünde eğilmelerini emreder. Kaptan Amerika ve Demir Adam gelir ve Loki’yi yenerek tutsak alırlar. Uçakla üsse dönecekleri sırada Thor gelir ve Loki’yi Asgard’a tutsak götüreceğini söyler ve Loki’yi alır. Demir Adam peşinden gider ve onu engellemek için kapışırlar. Kaptan Amerika gelir ve kavgayı sonlandırır. Thor’a Tesseract’tan bahseder ve böylece Thor da ekibe katılır. Loki’nin tutsak olduğu hücreye giden Black Widow onunla konuşur ve kandırma ustası Loki’yi kandırarak onun asıl amacını öğrenir. Loki kendini kasıtlı olarak yakalatmıştır.

  3.The Thing

  IMDb puanı:8,1/10

  Şey veya orijinal adıyla The Thing (diğer adıyla John Carpenter’dan Şey) John Carpenter tarafından yönetilen, Bill Lancaster tarafından yazılan ve başrolünde Kurt Russell’ın bulunduğu 1982 yapımı Amerikan bilimkurgu korku filmidir. Film, adını diğer organizmaları taklit edebilen dünya dışı bir yaşam formuna itafen almıştır. Şey, Antarktika araştırma istasyonuna sızar ve araştırmacıların görünüşlerini taklit ederek grup içinde bir paranoyanın gelişmesine sebep olur.

  4. District 9

  IMDb puanı:7,9/10

  1982 yılında çok büyük bir uzay gemisi Johannesburg üzerine konuşlanır. Bir süre hiçbir temas sağlanamayan uzay gemisi ile en sonunda insanlar kapı açarak iletişime geçerler. İlk temasta liderleri olmayan, sefalet içinde binlerce uzaylı yaratık ile karşılaşırlar. Bu büyük uzaylı topluluğu Johannesburg içerisinde 9. Bölge adıyla anılan bir mülteci kampına yerleştirilir.

  9 Eylül 2010’da MNU’nin saha operasyon şefi Wikus van de Merwe artık 1.8 milyona ulaşmış olan ve kontrolü zorlaşan bu kamp şehri tahliye ile görevlendirilerek kapı kapı emirleri imzalatmaya çalışır. Bu sırada temas ettiği bir biyokimyasal ve yaralanma sonucu vücudunda başkalaşmalar oluşur. Wikus bunu uzun süre saklayamaz ve MNU’nun yeni hedefi olarak kampta saklanmaya başlar. Kampta yanlarına sığındığı uzaylılar ise kayıp kumanda modülünü tamir ve enerji temini ile uğraşan bireylerdir. Daha önce aşağıladığı bir tür ile yakın temasa geçen Wikus kısa zamanda uzaylıların DNA ile çalışan silahlarını kullanıp MNU’ya karşı direnişe geçer ve kumanda modülünün ana gemiye dönmesine yardımcı olur. Bu yardımın esas sebebi vücudundaki başkalaşımı değiştireceğini umduğu ilacın 3 yıl içinde uzaylıların gezegeninden kendisine geri getireceğine söz veren uzaylıya inanmasıdır.

  5. Star Trek serisi

  IMDb puanı: 8,3/10

  Uzay Yolu (özgün adı: Star Trek), Gene Roddenberry tarafından oluşturulan bilimkurgu televizyon dizisi, film ve roman serisi. 8 kez dizi, 13 kez sinema filmi, yüzlerce kez roman, video oyunu, ve hikâye olarak yayımlandı. 8 Eylül Cuma, 2006 yılında Uzay Yolu’nun ilk televizyon yayının 40. yılı kutlandı.

  İnsanların galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Birleşik Gezegenler Federasyonu’nu kurdukları, kurgusal bir 3. Dünya Savaşı sonrası bir geleceği tasvir eder.

  Kahramanlar genelde fedakârdır ama zaman zaman sonuç almak için başka yollara baş vurabilirler. 1960’larda Orijinal Seri’de ve diğer seriler de olduğu gibi hikâyelerdeki çatışmalar ve politik boyutlar günümüz olaylarını yansıtır. Dizilerdeki emperyalizm, sınıf kavgası, ırkçılık, insan hakları ve teknolojinin etkileri gibi konular ilk yayınladıkları zaman olduğu gibi bugün de yankılanmaktadır.

  6. Edge of Tomorrow

  IMDb puanı:7,9/10

  Yarının Sınırında, Doug Liman tarafından yönetilen ve senaryosu Hiroshi Sakurazaka’nın 2004’te yayınlanan All You Need Is Kill adlı Japon light novelinden uyarlanan 2014 Amerika yapımı bilimkurgu, aksiyon filmi. Filmin başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt paylaşmaktadır. Film Dünya’nın bir yaratık ırkı tarafından saldırıya uğradığı bir gelecekte geçmektedir. Hiçbir savaş tecrübesi olmayan halka ilişkiler memuru Bill Cage yaratıklara karşı yapılan savaşta öldüğünde kendisini bir zaman döngüsünün içinde bulur. Cage her öldüğünde uyandığı aynı gün tekrar uyanmaktadır. Cage Özel Kuvvet askeri Rita Vrataski ile birlik oluşturarak dünya dışı varlıkları öldürme yolunu ararlar. 

  7. E.T. the Extra-Terrestrial

  IMDb puanı:7,8/10

  E.T. (özgün adı: E.T. the Extra-Terrestrial), 1982 yapımı bilimkurgu filmi. Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı filmin senaryosu Melissa Mathison tarafından yazılmıştır. Filmin başrollerinde Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Dee Wallace ve Peter Coyote yer almaktadır.

  8. Predator

  IMDb puanı:7,8/10

  Predator Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından Güney Amerika ormanlarında esir tutulan rehineyi bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda gizemli bir yaratığın onları izlediğini fark ederler. Ölüm artık onlara çok yakındır.

  9. Invasion of the Body Snatchers

  IMDb puanı: 7,4/10

  Marti’nin babası çevre konularında tehlikeleri araştıran bir uzmandır ve militarist çevreler ile iyi ilişkiler içerisinde bulunmasını gerektiren bir işi vardır. Marti, kardeşleri ve üvey annesiyle birlikte bir askeri üsse doğru yolculuğa çıkar. Babası kendi işini yapıp ekolojik konularında üstlerine rapor yazarken Marti’nin dikkatini burada tuhaf bir takım garip olaylar çekecektir. Tehlike “uzaylı bitkiler” yoluyla geliyordur. Komutanın asi kızıyla kanka olup gelişmelere müdahale etmeye karar verir.

  10. Close Encounters of the Third Kind

  IMDb puanı:7,6/10

  Film, 1945 yılında kaybolmuş askeri uçakların bir anda Mojave Çölü’ nde ortaya çıkması ile başlar. Uzmanlar bu olaya bir anlam verememiştir. Bir uçak pilotu, havaalanı uçuş ekibi iletişime geçer. Uçak pilotu kendilerine doğru uçan bir cismin geldiğini ve parlak ışıkları olduğunu raporlar fakat ne pilot, ne havaalanı ekibi bu rapora UFO vakası olarak geçilmesini istemez. Bu olaylardan farklı olarak Roy Neary (Richard Dreyfuss) bir gece iş için aracı ile dışarıya çıktığında UFO’ larla ilk temasını yaşar. Aynı gece süresince birçok kişi farklı yerlerde UFO’ ları görme şansına sahip olur. Roy Neary o gecenin ardından aklına girmiş olan fakat tam olarak kestiremediği bir amaç için uğraş verir. Zihninde sürekli olarak bir görüntü belirmektedir ve bu yüzden çılgınca şeyler yapmaya başlar. Kötü ruh hâlinden dolayı eşi ve çocukları arasında da olumsuzluklar yaşanır. Roy Neary’ nin eşi Ronnie (Teri Garr) daha fazla dayanamayıp evden ayrılır. Roy ise artık kafasındaki netleştirip zihnindeki resmi bir heykeline dönüştürmüştür. Tesadüfen televizyonda heykelini yaptığı yerin (tepenin) görüntüsünü görür ve oraya gitmek için hemen yola çıkar. Roy cephesinde yaşanan bu olaylar ile paralel olarak Jillian Guiler (Melinda Dillon) adlı bayanın oğlu Barry bir gece annesinin tüm çabalarına rağmen UFO’ lar tarafından kaçırılır. Jillian yaşadığı deneyim sonunda Roy ile aynı kaderi paylaşmaktadır, o da zihnindeki yeri resmetmeye çalışmıştır. Bu yerin gerçekte var olduğunu öğrenince de oraya doğru harekete geçer. Jillian ve Roy’ un gitmeye çalıştığı yer ise ordu tarafından çoktan karantina bölgesi ilan edilmiş ve insanları uzak tutmak için havada zehirli bir gazın olduğu iddiası çıkartılmıştır. İkili buna rağmen içlerindeki anlam veremedikleri duygusu ile yollarına devam etmektedir. Ordu’ nun engelleme çabalarına rağmen tepeye ulaşmış ve hükümetin tepenin arkasında kurduğu özel iletişim alanını bulmuşlardır. Burada bilim insanları UFO’ lar ile iletişim kurabilmek için özel bir ses sistemi ve çalışma alanları geliştirmişlerdir. Gece nihayet UFO’ lar tekrar ziyarete gelir. Önden ufak uzay araçları bölgedeki pist üzerinde dolaşırlar, daha sonra ise ana uzay gemisi bölgeye gelir. Bilim insanları notalar ile bu gemiyle iletişime geçerler ve karşılığını bulurlar. Birkaç kez karşılıklı ses göndermeden sonra ana uzay gemisi yere yaklaşır ve çıkış kapağını açarak yıllar öncesinde ve yakın geçmişte kaçırdıkları insanları serbest bırakır. Bu kişilere Barry Guiler de dahildir. Bunun ardından da gemiden çıkan birçok uzaylı insanlara yaklaşarak, bilim insanlarının özel bir insan olduğuna inandıkları Roy Neary’ i yanlarında götürürler.

  11. The Fifth Element

  IMDb puanı:7,7/10

  1914’te Mondoshawanlar olarak bilinen uzaylılar kadim bir Mısır tapınağına gelerek, 5000 yılda bir ortaya çıkan büyük bir kötülüğü yenebilecek tek silahı güvende tutmak için götürürler. Bu silah dört elementi temsil eden dört taş ve insan formundaki beşinci elementin bulunduğu lahitten oluşmaktadır. Bu beşinci element, diğer dört elementin gücünü birleştirerek büyük kötülüğü yenebilecek olan ilahi ışığı oluşturacaktır. Uzaylılar, gizli bir tarikata mensup olan bir rahibe, büyük kötülük ortaya çıktığında element taşlarıyla geri döneceklerine dair söz verirler.

  12. Superman serisi

  IMDb puanı:7,3/10

  Krypton gezegeni yok olmak üzeredir. Gezegeni terkedecek kadar aracı olmayan sakinleri, küçük bir bebeği bir kapsülle uzaya yollarlar. Kapsül uzun bir seyahat sonrası dünyaya, küçük bir Kansas kasabasına düşer. Kapsülü ve içindeki bebeği yaşlı ve çocuksuz bir çift olan Kent’ler bulur. Clark adını verdikleri ve kendi öz çocukları gibi sevdikleri çocuğun büyüdükçe inanılmaz güçlere sahip olduğunu keşfederler.

  13. Contact 

  IMDb puanı: 7,4/10

  Arroway, Vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Bu sinyal çözüldüğünde, yüksek teknolojili bir araç tasarım şablonu ortaya çıkmıştır. Bir truva atı ya da uzaklara gidilmesine olanak verecek bir uzay gemisi olma ihtimalleri dünya çapında tartışıldıktan sonra ABD hükûmeti aracı üretmeye karar verir.

  14. K-PAX

  IMDb puanı: 7,4/10

  Kevin Spacey uzaylı olduğunu iddia ettiği için sağlık merkezine götürülür. İlaç tedavisini kabul etmediği için psikiyatrist Mark Powell’a (Jeff Bridges) sevk edilir. Adının Prot olduğunu ve K-Pax adlı bir gezegenden geldiğini söyleyen adam kendinden emin tavırlarıyla ve anlattıklarıyla psikiyatristini de etkilemeyi başarır.

  15. Transformers 

  IMDb puanı: 7/10

  1987’de kaçak olan Bumblebee, Kaliforniya’daki küçük bir sahil kasabasında bir hurdalığa saklanır. 18 yaşına girmek üzere olan ve dünyadaki yerini bulmaya çalışan Charlie (Hailee Steinfeld), savaşta yaralanmış ve hasar görmüş Bumblebee’yi bulur. Charlie onu hayata döndürdüğünde, onun sıradan bir sarı vosvos olmadığını kısa sürede anlar. Uzaylılarla artık tanışmıştır ve aynı taraftadır.

  16. Men in Black

  IMDb puanı: 7,3/10

  Siyah giyen adamlar, onlar evrendeki en iyi gizlenen sırdır. Yüksek bütçeler ayrılmış olmasına rağmen, gayriresmi hükümet bürosu için çalışan ‘K’ (Tommy Lee Jones ) ve ‘J’ (Will Smith ) Siyah Giyen Adamlar’dır, göç servisinden sorumludurlar ve yerküremize yabancı her şeyin düzenleyicisidirler. Onlar sizin en iyi, son ve tek savunma hattınızdır. Gizlilik içinde çalışırlar ve Siyah Giyerler.

  17. Starship Troopers 

  IMDb puanı: 7,2/10

  Starship Troopers (Yıldız Gemisi Askerleri), Paul Verhoeven’in 1997 yapım tarihli filmi ve aynı adı taşıyan Robert A. Heinlein’in militarizm ve hizmete dayalı vatandaşlık sistemini ele aldığı romanıdır. Hikâyenin geçtiği dönemde, insanlık en büyük düşmanıyla, böcek Araknithlerle karşı karşıya gelir. Dönem içinde insanlık, militarist ve katı bir hiyerarşi ile yönetilen bir Federasyon ile yönetilmektedir. İnsanlar ikiye ayrılmıştır: 1) Sıradan siviller 2) Federasyon’a bir şekilde hizmet ederek “Vatandaş” olanlar. Robert A. Heinlein’in ünlü romanlarındandır.

  18. Artificial Intelligence

  IMDb puanı: 7,2/10

  11 yaşında, kendi halinde bir çocuk olan David’in diğerlerinin farklı olmasının bir nedeni vardır. Ancak tıpkı bir insan gibi davrandığı ve kendi de insan olduğuna inandığı için aslında yapay zekaya sahip bir robot olduğu kolayca anlaşılmamaktadır. David, çocuğu olmayan ailelere, canlı ve ciddi bir oyuncak olarak verilen bir araçtan başka hiçbir şey değildir. Bunun farkına varmasıyla birlikte, gerçekliğine kavuşmak isteyecek ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkacaktır.
  Spielberg’in, Kubrick’in bitiremediği projesini tamamlamak üzere kotardığı filminin başrollerinden biri Jude Law’a ait.

  19. Cloverfield

  IMDb puanı: 7/10

  Canavar,  J. J. Abrams’ın yapımcılığını üstlendiği, Matt Reeves’in yönettiği Drew Goddard’ın senaryosunu yazdığı 2008 yapımı canavar bilimkurgu gerilim filmidir. Filmin çekiminden önce ismi 1-18-08 olarak satışa sunulmuştur. Film 6 genç New Yorklu’nun katıldığı veda partisinin gecesinde şehre devasa bir canavarın saldırmasını anlatıyor.

  20. Signs 

  IMDb puanı: 6,7/10

  Basit bir çiftçi olan Graham Hess’in (Mel Gibson) hayatı, bir gün tarlasına yapılmış garip dev işaretlerden oluşan mesajla değişir. Ardından kızı Bo’nun telsizinden uzaylıların iletişim sinyallerin bulurlar ve gerilim ondan sonra iyice artar. Daha sonra kardeşi Merrill (Joaquin Phoenix) ile birlikte gizemi araştıran Graham, öte yandan çok durgun ve mutsuz biridir. Çünkü geçmişte bir rahip olan Graham, karısını bir trafik kazasında kaybetmiş ve Tanrı’ya olan inancını yitirmiştir. Ama geriye kalan ailesi sayesinde toparlanıp uzaylılara karşı saklanmayı başarmıştır. Ancak Graham uzaylıların gittiğini fark edip yukarı çıkınca bir uzaylı saklanmış ve Morgan’ı zehirlemiştir. Filmin sonunda uzaylılar dünyayı terk eder.

  21. 2001: A Space Odyssey

  IMDb puanı: 8,3/10

  Mutlaka izlemeniz gereken en iyi uzay filmlerinden biri de baş yapıt niteliğindeki Stanley Kubrick filmi 2001: A Space Odyssey’tir. Uzay filmleri ve sinema tarihinde bir kült filmdir. Ağırdır, detaylar çoktur. Anlaşılması güç bir film olması dışında Ay ve Jüpitere yolculuk gibi olağanüstü sahnelere sahiptir, çekildiği yıla göre görsel yanı da oldukça güçlüdür. 2001: Uzay macerası, 1968 yılında çekildi.

  22. Interstellar

  IMDb puanı: 8,6/10

  Anne Hathaway gibi tanıdık oyuncuların yer aldığı filmde bir ekip astronot insanlığın devamı için görevlendirilir. Bir solucan deliği açılır ve yaşanabilir gezegen bulabileceklerini düşünürler, bu bir fırsattır ama hangisi yaşam için en uygunudur? Interstellar en iyi uzay filmleri arasında kabul edilir.

  23. Gravity

  IMDb puanı: 7,7/10

  Kült filmdir bu da, Kurt Russell gibi isimlerin baş rolde olduğu film 1994 yapımı. Mısır‘da bir aygıt bulular ve incelemeye başlarlar. Sonra bunun bir ulaşım aracı olduğunu çözerler ve böylece ‘yıldız geçidi’ açılır. Antik mısıra ait insanlar ve uzaylı Ra meydana çıkar ve olaylar gelişir.

  Kaynak: Vikipedia, IMDb

  Bir Cevap Yazın

  Fırından yeni çıkanlar

  Netflix’in Bir Başkadır dizisine sosyolojik bir bakış

  Film ve dizi platformu Netflix'in yeni dizisi Bir Başkadır, yayınlandığı 12 Kasım 2020’den beri birçok kişi tarafından izlendi ve dizi izleyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

  Adını duyunca şaşıracağınız 10 minik ülke

  Dünyadaki en küçük ülkeler. Dünyada pek çoğu sadece birkaç aileden oluşan en küçük ülkeler listesi, isimleri ve nüfusları.

  Bir çocuğun Barış günlüğü

  Yazar Ergür Altan'ın Aylak Karga'ya yazdığı, bir çocuğun Barış ismini verdiği günlüğü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Merhaba Günlük,

  Ücretsiz dil öğrenmek için 25 yol

  Türkiye’de dil öğrenmek gerçekten çok zor bir iş. Başka ülkelerde her bir birey iki veya üç dil bilirken, Türkiye’den bir birey bütün hayatı boyunca gördüğü İngilizceyi maalesef öğrenemiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri İngilizce nasıl öğrenilir, nasıl öğretilir veya yabancı bir dil nasıl öğrenilmeli gibi soruları yeterince sormayışımız ve bu sorulara cevap aramayışımızda gizli.

  Bunlar da var

  200 yıl öncenin yolculuklarına dair bilinmeyenler

  Bundan 200 yıl önce ise dünya çok başka bir yerdi. Seyahat etmek de bambaşka bir pratikti. 19. yüzyılda yaşayan bir gezgin...

  Uzun yol kaptanının objektifinden 30 günlük deniz yolculuğu

  Bir uzun yol kaptanı için dünya güzelliğinin tadını çıkarmak, mesleğin doğal bir parçası. Kaptan Jeffrey Tsang, işte bu keyfi herkesle paylaşmak için 10...

  İş hayatında cinsiyetçiliğe karşı kadınların duruşu

  Kadınların özellikle sanayi devriminden sonra iş hayatına atıldığı söylenmektedir. Fakat günümüzde dahi elinin hamuruyla erkek işine karışma benzeri söylemler hala kullanılmaktadır.

  Daktilo: İz bırakan bir yazı aracı

  Dünyada ölümsüzlüğün bir aracı olarak yazının tarihi çok eskilere dayansa da, ölümsüzlüğü çoğaltmanın tarihi o kadar eskilere dayanmıyor. Matbaanın ardından hayatımıza...

  Frida Kahlo’nun evinde bir tur

  Mavi Ev yani La Casa Azul, Frida Kahlo’nun doğduğu ve ömrünün büyük kısmını geçirdiği evdi. Meksiko’nun kuzeyinde yer alan ev Frida’nın babası...

  102 ödüllü bir kısa film: El Empleo

  Kısa filmler anlatı olarak hep daha yoğun bir kıvama sahip olmuşlardır. 2008 yapımı El Empleo, Santiago Bou Grasso‘nun yönettiği, Patricio Plaza tarafından kaleme alınmış 7...

  Küçük bir kızın inanç hikayesi: Montannah Kenney

  Henüz üç yaşındayken babasını kaybeden Montannah Kenney, babasının gökyüzünden kendilerini izlediği inancını hiç bir zaman kaybetmemiş. Yedi yaşına geldiğinde ona yakın...

  Parazit: Sistemin çürümüşlüğünü anlatan bir film

  Kötüsü olmayan bir hikayenin trajedi üretebilmesi ancak sistemin çürümüşlüğü ile mümkün… Geçtiğimiz 2019'da sinemada izlediğimiz Parazit, Güney Kore’nin Yabancı Dilde En...

  14 illustrasyonla babalar ve kızları

  Kız çocukları için babalar bir çok anlam ifade eder, onlar kahramandır, yenilmezdir, her şeyin üstündedir. Babalar içinse kız çocukları, bu dünyada...

  Tiyatrocular neden üretmeyi bırakmalı?

  Saat sabah 11. Dışarıda şehir sessiz ve soluk ışıklar pencereye vuruyor. İçeride ise müthiş bir heyecan bedenime yayılıyor. New York işsizlik web...